Információk
- Időpont
- 2012. szeptember 28-30.
- Helyszín
- Táncsics Mihály Művelődési Ház
1238 Budapest, Grassalkovich u. 122-124 (Soroksár)
(GPS: 47.4022, 19.1131) - Belépő
- 2500 forint (hölgyeknek ingyenes, de szavazni csak a belépő megvétele után lehet)
Mi is ez a party?
A function:12 (avagy Function 2012 vagy f12) hazánk jelenleg legnagyobb multi-platform demoscene partyja; egy olyan számítástechnikai rendezvény, ahol a digitális művészetek rajongói mérik össze tudásukat, cserélnek tapasztalatot és szocializálódnak.
A party-n szívesen látjuk a "szakma öreg motorosait" és a kezdőket vagy érdeklődőket egyaránt. Nem kell megijedni, hogy még/már nem ismersz senkit; a magyar demoscene egy olyan baráti társaság, amely egyaránt örül a visszatérőknek és az újoncoknak. A party elmúlt éveiben volt szerencsénk vendégül látni látogatókat Belgiumból, Törökországból, Finnországból, Ausztriából és Franciaországból, és a rengeteg új arc mellett örömmel üdvözölhettünk olyan veterán résztvevőket is, akiket jó ideje nem láthattunk.
A Function party-nak az a szerencse is megadatott, hogy az elmúlt években rengeteg kiváló minőségű alkotásnak is helyt adhatott, amik közül később több is egyéb elismeréseket is begyűjtött. Büszkén állíthatjuk, hogy a rendezvény az erős produkciók révén komoly nevet szerzett magának - ezt a tényt bízonyítja az is, hogy 2005 és 2010 között minden Function party-n indult olyan munka, amelyet később Scene.org Award-ra neveztek!
A félreértések elkerülése végett: a rendezvény NEM LAN-party, nem éri meg csak azért eljönni, hogy ugyanazokkal a játékokkal játszhass, amivel otthon is nyugodtan tudnál. Senki nem fog megkövezni, ha ezt teszed (elvileg), de előre szólunk: így kihagyod a party legjavát.
Amennyiben viszont érdekel a számítástechnika egy olyan ága, amely felett a nagyközönség gyakran szemet huny, akkor szeretettel várunk a Function 2011-on!
Mi az a demoscene?
A demoscene, öltönyös megfogalmazással élve, "valós idejű non-interaktív multimédiás prezentációkkal foglalkozó underground szubkultúra". Hogy ez mit jelent emberi nyelven? Egy demó valahol egy játék és egy animációs kisfilm vagy egy videóklip között van; bár látványilag az utóbbiakkal sorolhatók egy kategóriába, technikailag az előbbihez vannak közelebb: a demók "valós időben" futnak, tehát amíg egy film minden képkockája egyszer lett kiszámolva és eltárolva, addig egy demó egy képkockája a másodperc törtrésze alatt számolódik akkor, amikor azt a demót megnézzük. Egy demó ugyanolyan, mint egy színielőadás, az egész akkor és ott történik az orrunk előtt, amikor megtekintjük, és ahogy egy színielőadásnál, ugyanúgy egy demónal is szerepet játszhat a véletlen; vannak demók, amelyek minden lefuttatáskor máshogy néznek ki. Ez azzal az előnnyel is jár, hogy amíg egy film több száz megabyte-os is lehet, addig a demók jóval kisebbek, nem ritkán nem érik el a 64 vagy 4 kilobyte méretet sem. A demoscene azoknak a művészeknek az összessége, akik ilyen demókat készítenek. A scene tagjai kóderek, zenészek, grafikusok, 3D modellerek, vagy egyszerű laikusok, akik ugyan a produktív részéhez nem értenek, de szeretik a demókat és a jó társaságot.
További információ található a demoscene-ről a következő címeken: